Światło niebieskie – sprzymierzeniec czy wróg?

 

Naturalnym i najważniejszym źródłem światła jest słońce, a nasz organizm wykorzystuje wytwarzane przez nie światło niebieskie i dopasowuje się do jego ilości produkując w szyszynce odpowiedni hormon zwany hormonem snu, czyli melatoninę.

Czym właściwie jest światło niebieskie?

Światło niebieskie, znane również jako światło widzialne o wysokiej energii (HEV), ma najkrótszą długość fali światła widzialnego, a zatem wytwarza największą ilość energii. 

                                                                                                 
       Światło widzialne wpadające do oka i postrzegane przez człowieka mieści się w tak
       zwanym zakresie widma promieniowania widzialnego i się od ok 380 do 780 nm. 

 

       Możemy w nim wyróżnić trzy podstawowe frakcje: czerwoną, zieloną i niebieską.

       Ta ostatnia wydaje się odgrywać najbardziej znaczącą rolę w fizjologii człowieka, gdyż
       reguluje nasz rytm dobowy, a tym samym odpowiada za jakość snu
       i dobre samopoczucie.

W godzinach wieczornych, kiedy natężenie światła spada poziom wytwarzanej melatoniny rośnie osiągając swój szczyt w godzinach nocnych od 24 do 3 nad ranem.  Pozwala nam to zachować dobry sen, a w konsekwencji samopoczucie, a światło niebieskie spełnia w tym przypadku pozytywną rolę regulując nasz rytm dobowy.

Dlaczego właściwie boimy się światła niebieskiego?

W ostatnich latach rozwój technologii doprowadził niestety do nienaturalnej stymulacji naszych oczu i mózgu przez sztucznie generowane światło niebieskie emitowane przez ekrany monitorów, tabletów, smartfonów czy żarówki led.

Zauważono, że nadmiar światła niebieskiego zamiast swojej pozytywnej roli zaczął inicjować nie tylko zaburzenia w ilości wytwarzanej melatoniny i związane z tym poważne zakłócenia snu, ale również doprowadzać do innych dolegliwości jak zmęczenie, bóle głowy czy dolegliwości ze strony narządu wzroku. 

Melatonina posiada również bardzo silne działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje działanie wolnych rodników (nieprawidłowych połączeń tlenu) przez co uniemożliwia im uszkadzanie białek, lipidów i kwasów nukleinowych naszego organizmu. Jej niedobór może przez to doprowadzać do chorób w obrębie komórek nerwu wzrokowego i plamki żółtej.

Syndrom widzenia komputerowego

W okulistyce wprowadzono nawet pojęcie tzw. syndromu widzenia komputerowego, czyli dolegliwości ocznych u osób pracujących przy komputerze związanych z zaburzeniem wytwarzania filmu łzowego i doprowadzających do zespołu suchego oka w połączeniu z bólem głowy, szyi i barków. Pacjenci zgłaszający się do okulisty skarżą się w takim przypadku na uczucie zmęczenia i zaczerwienienia oczu, piasku pod powiekami, pogorszenia widzenia, nietolerancji soczewek kontaktowych czy zamazywania obrazu.

Warto wspomnieć także, że powyższe problemy dotyczą niestety nie tylko dorosłych, gdyż żyjemy w czasach, gdy dzieci w wieku szkolnym także bardzo intensywnie korzystają z urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, smartphony itp.), a mrużenie oczu, z powodu którego często przychodzą na wizytę okulistyczną, oprócz rzeczywistej wady wzroku może nierzadko wynikać z uczucia suchości spowodowanego nadmiernym użytkowaniem urządzeń emitujących światło niebieskie.

Kto jest szczególnie narażony na szkodliwe działanie światła niebieskiego?

W obecnych czasach urządzenia elektroniczne i związana z tym emisja światła niebieskiego zdominowała cały świat, więc chociaż dolegliwości mają charakter przemijający mogą dotyczyć praktycznie każdego, kto regularnie pracuje przy komputerze i nie stosuje odpowiedniej profilaktyki. Z tego właśnie powodu podczas badań medycyny pracy do kontroli okulistycznej kierowani są pracownicy biurowi, obok takich zawodów jak kierowcy, pracownicy zatrudnieni w przemyśle czy rolnictwie. 

Rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem oprócz ograniczenia czasu ekspozycji oczu na szkodliwe działanie światła niebieskiego oraz odpowiedniego ich nawilżenia okazała się dodatkowa profilaktyka w postaci specjalnie zaprojektowanych w tym celu okularów zawierających w sobie naturalny pigment obecny w skórze, włosach i oczach ssaków jakim jest melanina. Jej silne właściwości antyoksydacyjne oraz zdolność pochłaniania i rozpraszania promieniowania ultrafioletowego oraz światła niebieskiego znalazły zastosowanie m.in. w okulistyce.

Specjalnie skomponowane okulary (czy to „zerówki” czy recepturowe), których soczewki zawierają odpowiednią proporcję melaniny skutecznie chronią oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania, zmniejszają efekt zamazywania obrazu oraz ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, a jednocześnie pozwalają zachować pełnię i jaskrawość postrzeganych barw.

Należy dodać, że okulary z zawartością melaniny mogą posiadać wszelkie niezbędne funkcje korekcyjne, jak również być stosowane przez osoby, które nie wymagają korekcji wzroku wyłącznie w celach ochronnych. 

Dr n. med. Agnieszka Siennicka
Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina

Wybierz swoje okulary z melaniną w naszym sklepie online już teraz.